Jaka powinna być wilgotność w pokoju dziecka?

Rodzice dbają o to, by ich dziecko dobrze się rozwijało i miało jak najlepsze warunki do codziennego funkcjonowania. W celu zapewnienia dziecku komfortu podczas snu trzeba pomyśleć także o czystości, temperaturze i odpowiedniej wilgotności w pokoju dziecka. Można zapomnieć o tych czynnikach, a one rzeczywiście mają wpływ na samopoczucie i chociażby jakość snu malucha. Jaka w takim razie powinna być wilgotność w pokoju dziecka i jak ją zapewnić?

Zanieczyszczenia powietrza w pokoju dziecka

Malutkie dzieci są bardzo wrażliwe na wszelkie zanieczyszczenia, jakie mogą się znajdować w powietrzu ze względu na to, że mają niską odporność. Układ oddechowy maluchów jest narażony na podrażnienia i nawet wystąpienie alergii, astmy, napadów kaszlu i częstych infekcji. Można właśnie dlatego zadbać o to, by zminimalizować występowanie zanieczyszczeń w powietrzu w pokoju dziecka. Konieczne jest regularne wietrzenie wszystkich pomieszczeń w domu. Także regularne sprzątanie pokoju dziecka sprawi, że usuniemy roztocza kurzu, które też są niebezpieczne dla dziecka.

Jaka powinna być wilgotność w pokoju dziecka?

W mieszkaniu, a szczególnie w pokoju dziecięcym trzeba zadbać nie tylko o odpowiednią temperaturę, ale również o prawidłową wilgotność powietrza. Jeśli powietrze będzie miało zbyt niską wilgotność to błony śluzowe górnych dróg oddechowych dziecka będą wysuszać się szybciej. Trzeba uniknąć takiej sytuacji i najlepiej by wilgotność powietrza utrzymywała się na poziomie 40-60% przy optymalnej temperaturze na poziomie 20-22 oC.

Koniecznie trzeba także pamiętać, że im cieplej jest w pomieszczeniu tym wilgotność powietrza będzie wyższa i odwrotnie. Poziom wilgotności powietrza jest uzależniony od temperatury, jaka jest w danym pomieszczeniu. Świetną pomocą w dbaniu o dobrą jakość powietrza i jego nawilżenie jest oczyszczacz powietrza z funkcją inteligentnego oczyszczania. Część z takich urządzeń ma także funkcję jonizacji powietrza, więc można takim uniwersalnym rozwiązaniem zadbać o dobre powietrze w pokoju dziecka. Kupując takie urządzenie do pokoju dziecka trzeba tylko zadbać o to, by było ono dość ciche podczas pracy. Inaczej będzie bardzo przeszkadzać maluszkowi.

Wilgotność powietrza w pokoju dziecka powinna utrzymywać się na poziomie 40-60% przy optymalnej temperaturze na poziomie 20-22 oC. Zadbanie o to na pewno sprawi, że dziecko będzie dobrze się wysypiało i unikniemy wszelkich problemów z drogami oddechowymi malucha. Warto także o to zadbać.

Rekomendowanie artykułu